Dan kada sam prvi put zaustavio dejstvo abortivne pilule RU-486

Dan kada sam prvi put zaustavio dejstvo abortivne pilule RU-486

Ešli je tada imala 20 godina i bila je zaljubljena. Iznenadila se kada je saznala da je trudna, ali je verovala tadašnjem momku jer ju je nagovorio da stupe u intimne odnose tako što je obećao da će se starati o njoj i bebi ako slučajno bude zatrudnela.

Bila je skrhana kada je zahtevao da abortira. Odrasla je u hrišćanskom domu uz divne roditelje. Znala je da će se roditelji razočarati kada budu saznali da je trudna, ali je isto tako znala da bi sve mogla da izdrži ako bi momak bio uz nju, kao što je obećao.

No, kada joj je pružio novac za abortus i rekao da ne može da izađe s posla da bi išao s njom, imala je utisak kao da ju je neko snažno udario u stomak. Ubeđivao ju je da uz bebu neće ostvariti svoj san da postane vaspitačica, da će je roditelji izbaciti iz kuće, i izjavio da on nema nameru da izdržava bebu za koju nije spreman. Mislila je da nema izbora i otišla u kliniku za abortus.

Tamo su joj potvrdili da je u sedmoj nedelji trudnoće, ali joj nisu dali da vidi bebu niti da čuje otkucaje srca. Dali su joj abortivnu pilulu RU-486 i stajali kraj nje dok je nije progutala.

Ešli se istog trenutka pokajala jer je znala da se to protivi svemu u šta je verovala. Nije želela da abortira, želela je samo ljubav i podršku.

Pitala je šta da radi ako se predomisli, ali joj je rečeno da će beba svakako umreti čak i ako ne dovrši proceduru i ne uzme pilule da izazove kontrakcije. Ako kojim slučajem ne umre, rodiće se deformisana ili mentalno zaostala.

Ešli se osetila užasno zbog svega i poželela je da joj neko pomogne. Poverila se majci i ispričala joj šta se desilo i šta je uradila. No, umesto da je osudi, majka ju je zagrlila i pružila joj podršku koju samo majka puna ljubavi može da pruži. Pozvale su lokalni centar za pomoć trudnicama, koji je potom stupio u kontakt sa mnom. Kada sam se javio na telefon, nisam znao šta bi trebalo uraditi u takvom slučaju, ali sam im rekao da dođu.

Došla je u moju ordinaciju vidno potresena. Prošlo je otprilike 36 sati otkako je uzela pilulu. Bila je spremna da uradi šta god je potrebno da zaustavi njeno dejstvo i spase bebu. Utešio sam je a potom se povukao u kancelariju. Molio sam se: „Gospode, šta da radim?” Takvim stvarima nas nisu učili na fakultetu niti na stažiranju. Štaviše, govorili su nam da se skoro nijedan problem u prvom trimestru trudnoće u suštini ne može lečiti kako bi se spasla beba i da treba pustiti da priroda odradi svoje. No, ovde nije bila u pitanju priroda, a ja sam sve vreme imao osećaj da nešto ipak može da se uradi.

Počeo sam da listam medicinske udžbenike i da razmišljam o tome kako pilula RU-486 zapravo deluje – ona je blokator progesterona i do tada nije bilo poznato da se njeno dejstvo može zaustaviti.

Bog mi je pomogao da se prisetim svog ranijeg istraživanja o receptorima proteina. Palo mi je na pamet da bi dejstvo pilule RU-486 moglo da se zaustavi kada bismo Ešli dali veliku količinu progesterona.

U ordinaciji smo imali progesteron jer ga koristimo za lečenje neplodnosti, tako da sam Ešli i njenoj majci izneo plan i rekao im koji su rizici: postupak do tada nikada nije rađen, nisam bio siguran da će uspeti, moglo se desiti da Ešli prokrvari, da beba ipak umre, u kom slučaju bismo morali da izazovemo porođaj, a moglo je doći i do gorih scenarija. Ešli je rekla da je ne zanima rizik po sopstveno zdravlje. Bila je spremna da uradi sve što treba kako bi spasla bebu. Nakon toga, dao sam joj injekciju sa 200 mg progesterona. Bio je petak, te sam joj rekao da u ponedeljak dođe na kontrolu.

Tog vikenda je počela da krvari i otišla u hitnu pomoć. Bogu hvala, otkucaji srca su se čuli i Ešli je na ultrazvuku videla svoju bebu! Bila je toliko zahvalna zbog toga – čak i da je beba nakon toga umrla, činilo joj se da bi joj bilo makar malo lakše jer je znala da je uradila šta je mogla i da je uspela da joj barem čuje otkucaje srca. Otišla je kući, a krvarenje je ubrzo prestalo.

Ponovo je došla u našu ordinaciju i dvaput nedeljno primala injekcije progesterona. Iz nedelje u nedelju sve više smo se nadali, premda smo i dalje bili uzdržani u prognozama. Ešli je bila nervozna pred ultrazvučni pregled u 17. nedelji, no umesto bebe s tri ruke ili nekim drugim deformitetom, potvrdili smo da nosi zdravu bebu!

Pratili smo je iz nedelje u nedelju a nakon 28. nedelje prestala je da prima progesteron. Ešli je u terminu rodila prelepu devojčicu Kejli, zdravu i veoma živahnu! Patolog je utvrdio da je posteljica bila sasvim normalna i pored toga što je Ešli uzela pilulu RU-486.

Nakon toga u više navrata sam viđao Kejli u ordinaciji i sa zadovoljstvom sam je posmatrao kako izrasta u duhovitu i odlučnu devojčicu. Sada joj je šest godina i ide u prvi razred.

Sećate li se kako je Kejlin otac zastrašivao Ešli i nabrajao šta će joj se sve desiti ako odluči da zadrži bebu?

Ešlini roditelji pružili su joj bezgraničnu podršku i ljubav i nisu je izbacili iz kuće. Umesto toga, pomogli su joj da završi školu i Ešli je sada respiratorni terapeut – svakodnevno spasava živote beba u jednoj velikoj dečjoj bolnici. Ima svoj dom i sada namerava da nastavi školovanje.

Bog nije samo dobar, On je sjajan i oduševljava me Svojom milošću i dobrotom! Krajem januara, Ešli i Kejli dolaze u Vašington da učestvuju u „Maršu za život” i podrže pokret koji se bori za život i za okončanje rata protiv žena i njihove dece.

Autor: dr Met Harison

Prevod za pravoslavniroditelj.org: M. Stajić

Izvor: The day I performed the first-ever RU-486 abortion reversal

 

Budući da je od 2017. godine medikamentozni abortus (abortus lekovima) dostupan i u Srbiji, smatramo da je važno dotaći se ove teme i obavestiti čitaoce o važnoj činjenici – naime, da se dejstvo abortivne pilule može zaustaviti ukoliko se žena predomisli nakon što ju je uzela.

Prilikom medikamentoznog abortusa, trudnici se daje pilula mifepristona, koji je deluje kao blokator progesterona, hormona neophodnog za opstanak ploda. Kada mifepriston dospe u organizam, krvni sudovi u posteljici dobiju isti signal kao kada ne dođe do začeća, te počinje ljuštenje endometrijuma – sloja u koji je usađen plod. U redovnom menstrualnom ciklusu, time se iz tela uklanja sloj endometrijuma a s njim i neoplođena jajna ćelija, dok se prilikom pobačaja zajedno sa endometrijumom izbacuje i plod. Mifepriston blokira receptore progesterona u materici, sprečavajući tako dovod hranljivih materija do ploda, nakon čega se plod praktično izgladnjuje i umire.

Četrdeset osam sati nakon toga, trudnica dobija drugi lek (dve pilule misoprostola) koji izaziva kontrakcije, najčešće praćene krvarenjem. Dve nedelje nakon toga lekar utvrđuje da li je trudnoća okončana. Ukoliko nije, predlaže se hirurški abortus. Ukoliko je trudnoća opstala, lekari navode da postoji rizik od deformacije ploda. Međutim, prema mišljenju Američkog kolegijuma akušera i ginekologa (Practice Bulletin, br. 143, mart 2014): „Do danas ne postoje dokazi teratogenog dejstva mifepristona”. Drugim rečima, ništa ne ukazuje na to da mifepriston izaziva deformitete ploda.

Godine 2012. dr Met Harison, autor članka koji sledi, zatim dr Džordž Delgado i dr Meri Davenport osmislili su program za zaustavljanje dejstva abortivne pilule (Abortion Pill Reversal program) u okviru jedne neprofitne organizacije u Kaliforniji (Culture of Life Family Services) i sačinili sledeći protokol:

  • pacijentkinji se daje 200 mg progesterona intramuskularno (IM) što je pre moguće nakon uzimanja mifepristona;
  • što je pre moguće, uraditi ultrazvučni pregled kako bi se potvrdila vitalnost embriona ili ploda. Injekciju progesterona ne treba odlagati ukoliko nije moguće odmah uraditi ultrazvuk;
  • ukoliko je od poslednje menstruacije prošlo manje od 6,5 nedelja, može se pratiti i nivo HCG-a. Rezultate treba oprezno tumačiti;
  • ponovo dati 200 mg progesterona dnevno, IM, naredna dva dana, a zatim svakog drugog dana do 14. dana od uzimanja mifepristona;
  • do kraja prvog trimestra dvaput nedeljno davati 200 mg progesterona IM .

Dejstvo abortivne pilule može se zaustaviti. Od 2006. godine do sredine 2016. u SAD je na ovaj način spaseno 175 beba (link OVDE). Stopa uspešnosti zaustavljanja abortusa lekovima nakon uzimanja prve doze iznosi 53 odsto. U Sjedinjenim Državama trenutno ima 300 lekara spremnih da pomognu ženama koje se predomisle nakon što su uzele abortivnu pilulu.

Odgovore na najčešća pitanja u vezi s pilulom RU-486 možete pogledati ovde.

 

Ukoliko ste trudni i u dilemi ste da li da zadržite bebu, nudimo Vam mogućnost da porazgovarate sa psihologom – bilo uživo u savetovalištu u Beogradu, bilo preko Skajpa.

Ne ustručavajte se da zatražite psihološki razgovor – niko Vas neće pritiskati, osuđivati niti ubeđivati.

Jednostavno ćete dobiti priliku da Vas neko pažljivo i bez osuđivanja sasluša, kao i priliku da sa nekim podelite svoja osećanja i razmišljanja u ovako osetljivoj situaciji u kojoj ste se našli.

Za detaljnije informacije posetite sajt Pravoslavno-psihološkog savetovališta „Ima nade“:

Imanade.org

Ne brinite za novac – ukoliko niste  u mogućnosti da platite, razgovor će za Vas biti besplatan.

Savetovalište „Ima nade” nudi mogućnost besplatnog razgovora samo i isključivo osobama koje su trudne i premišljaju se da li da zadrže bebu, tako da je to potrebno navesti u pismu preko kontakt stranice na OVOM LINKU.

Napišite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

*

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.