Pravoslavni strip – o svetom Simeonu Mirotočivom

Pravoslavni strip – o svetom Simeonu Mirotočivom

Srpski pravoslavni strip – kakva neobična i dobra ideja. Svaka čast kreatorima i izdavačima ovakvog jednog originalnog projekta.

Naši pravoslavni roditelji koji su bili na promociji ovog stripa i kupili ga, imaju samo reči hvale. Cena stripa je 35o din.

Izdavač je izdavačka kuća „Čuvari“, koja pored ovog stripa ima i mnoga druga izdanja namenjena deci i mladima po kojima se vidi da su dobro promišljali i uvideli da nam nedostaje ovakvih pravoslavnih sadržaja namenjenih pravoslavnim naraštajima.

(Napomena: Reklama za ovu izdavačku kuću nije plaćena, od srca je napisana, jer već duže vreme pratimo njihov rad)

PravoslavniRoditelj.org

 

 

 

Vaznesenjska crkva u Beogradu i izdavačka kuća „Čuvari“ obradovali decu i odrasle            

 

 

Sa blagoslovom protojereja Arsenija Arsenijevića, starešine crkve Vaznsesenja Gospodnjeg u Beogradu, uoči velikih praznika Sveta Tri Jerarha i Sretenja Gospodnjeg svetlo dana  ugledala je neobična knjiga – ilustrovani strip u boji –  na radost dece, a i odraslih. Tema ovog prvog pravoslavnog stripa je izvučena iz žitija Prepodobnog Simeona Mirotočivog.

Pokretač ove ideje, otac Arsenije kaže da je ljudima koji žive u Srbiji ispunjenim pravoslavnom verom, potrebno da i na ovaj način dožive svoju veru, dočaraju lepotu naše vere i istorije, i na taj način i drugima prenesu svedočanstvo vere i lepote. Strip se ovde pojavio kao forma koja nije daleko od našeg pravoslavnog doživljavanja i prenošenja jevanđeljskih istina, istina koje imamo u veri i žitijima, jer i sami živopisi  mogu da kroz likovnu priču prenose biblijske i svetačke događaje. Strip o velikom srpskom svetitelju Simeonu Mirotočivom pod  naslovom „Uzdizanje“, izraz je te večne Istine o pravoslavnoj veri, o nama i našem identitetu.

Prota Arsenije kazuje da imamo silne uzore iz naše srednjovekovne književnosti, ali i zapaža:  „Naša srednjovekovna književnost, koja je izuzetna po izražaju i bogoslovskoj dubini, po književnoj lepoti, zapostavljena je u srpskom narodu, što je nepravda; ne znam koliko je ta nepravda slučajna, koliko tendenciozna, ali kada u miru i tišini  iščitavamo Žitije Svetog Simeona koje je napisao Sveti Sava ili Žitije Svetog Simeona koje je napisao Stefan Prvovenčani, to je odlična podloga i osnova za scenario za ovaj strip. I druga dela, kao Teodosijevo Žitije Svetog Save ili Svetog Petra Koriškog, izučavani su  prilikom stvaranja stripa, koji objedinjuje nekoliko umetničkih izraza i spaja materijalno sa duhovnim, ikoničnim.

Vidimo koliko je uzvišenosti bilo u piscima koji su to i nosili, u likovima koje su oni opisivali,  koliko je uzvišenog duhovnog u čoveku onog vremena, koje danas ljudi često smatraju za vreme mraka, vreme neznanja.

Kad se čovek duboko zadubi u srpsku srednjovekovnu književnost,  pre svega, u žitija,  shvati koliko je takav sud velika nepravda.

I ukoliko je taj mrak srednjeg veka negde i postojao, on svakako nije bio prisutan u Srbiji koja je sijala svetlošću Hristovom, sijala lepotom, duhovnošću, moralnim uzorima za život…“

Poznato je da se u nas malo čitaju knjige, da je medijska slika vrlo karakteristična i da malo ostavlja prostora za mladog čoveka, dete. Strip o Simeonu Mirotočivom je pokušaj da se ponudi nešto novo kod nas i prizovu mladi na dalje istraživanje o tome ko smo mi Srbi.

Nebojša Vasilić, autor i crtač, govori nam kako pravoslavna ikonografija u sebi sadrži gotovo sve elemente svih umetničkih pravaca, da se u njoj može naći podloga za umetničko stvaralaštvo iz raznih oblasti, i kazuje šta je namera ovog sočinenija:  „Želja nam je da približimo crkvenu istoriju, zainteresujemo današnjeg čoveka za uzvišenu srednjovekovnu kulturu srpskoga naroda kroz lik pravednog askete, Božjeg ugodnika, sv. Simeona“.

Autor stripa dalje objašnjava kako se ovakav strip ne može crtati po stereotipu, jer, sem ratnika i vladara Stefan Nemanja, on sadrži duboku pobožnost, i trebalo je izraziti  njegov već izobraženi lik na freskama, prikazati trenutak realističnog događaja i oslikati taj prelaz u svevremeni ikonični događaj.

Kako kazuje urednik izdanja Dejan Pavlović, u ime izdavačke kuće „Čuvari“,   svako ko je čuo samo naslov stripa, progovorio je, uz zahvalnost Gospodu – da, eto,  neko o tome i u nas misli, jer progovoriti i na ovaj način o utemeljivaču srpske države i nacije nikad nije dovoljno.

Ovo je samo još jedna prilika za misionarenje, kazao je g. Pavlović iz „Čuvara“, čija su dela ušla u svetsku prodajnu mrežu knjiga. Led je probila knjiga Nesveti a sveti (autor arhimandrit Tihon Ševkunov). Knjige su pokazale da je svet gladan i žedan Boga, Pravoslavlja  koje približava čoveku suštinu življenja po Jevanđelju i Božjim zapovestima.

Strip „Žitije Svetog Simeona Mirotočivog“  je i odličan izazov za neko novo delo;  nadamo  se da će neki novi klinci raditi novi i bolji strip, crtani film… progovoriti o Pravoslavlju i kroz druge forme, kao što su pozorišne predstave, kratkometražni ili već dugometražni film…

Strip je predstavljen predpremijerno u Vaznesenjskoj crkvi, u sredu 9. februara 2015. godine.

Zorica Zec

Izvor: spc.rs

Napišite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

*

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.