Svetski kongres porodica 2013. – o braku i zaštiti života od začeća

Svetski kongres porodica 2013. – o braku i zaštiti života od začeća

Svetski kongres porodica okuplja organizacije i pojedince sa svih kontinenata okupljenih oko ideje odbrane i jačanja prirodne porodice kao jedinog zdravog temelja svakog društva, kao zajednice ljubavi i stožera duhovnog, moralnog i ekonomskog napretka. Svetski kongres porodica, sedmi po redu, ove godine je održan u Sidneju od 15–18. maja.

.

Tekst deklaracije

„Mi, delegati 7. Svetskog kongresa porodica, okupljeni danas u Sidneju, Australija, ovog 18. maja 2013, godine potvrđujemo da se stabilan prosperitet i sreća nacija temelje u jakim prirodnim porodicama.

Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima iz 1948. godine, koju su potpisale sve nacije planete, navodi da „odrasli muškarci i žene, bez ograničenja zbog rase, nacionalnosti ili religije, imaju pravo na brak i zasnivanje porodice … Porodica je prirodna i fundamentalna jedinica društva i ima pravo na zaštitu od strane društva i države“(Članovi 16.1, 16.3).

 

O prirodnoj porodici

Oslanjajući se na zaključke prethodnih Svetskih kongresa porodice i Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, smatramo da je prirodna porodica osnovna jedinica na kojoj počiva društvo i da je najbolja sredina za moralni, socijalni i emocionalni razvoj dece.

Prirodna porodica je najefikasnija sredina za odgajanje i edukaciju dece, brigu o zdravlju i dobrobiti svojih članova, stvaranje vitalne domaće ekonomije, izgradnju kohezivnih zajednica i pružanje ruke saosećanja pojedincima i domaćinstvima, bez obzira na situaciju u kojoj se nalaze.

.

Jaka prirodna porodica – jaka ekonomija

Potvrđujemo da je produktivna ekonomija održiva sa jakim porodicama, koje odgovorno oblikuju vrline neophodne za zdravu ekonomsku razmenu.

Socijalna i ekonomska istraživanja jasno pokazuju da deca rođena u stabilnim i ljubavlju ispunjenim porodicama imaju najbolje šanse da odrastu u zdrave, inteligentne, kreativne i moralne odrasle osobe. U proseku, ta deca su najproduktivniji građani i u najmanjem procentu zavise od socijalne pomoći.

U skladu sa navedenim, izjavljujemo da porodično-orijentisana ekonomija zahteva sledeće osnove:
– Ekonomija treba da služi porodici, umesto da porodica bude sluga ekonomskog sistema i države
– Jaka domaćinska i porodična ekonomija je prava mera zdravog društva i osnova za jaku nacionalnu ekonomiju
– Ekonomska politika treba da omogući porodicama da budu vlasnici proizvodnog kapitala i poseda i da ne budu zavisni od države.
– Poslodavci i države treba da poštuju potrebe prirodnih porodica u smislu plata i uslova rada.
– Pravila tržišta treba da podržavaju i ohrabruju preduzetničke inovacije, omoguće jednostavno pokretanje malih biznisa i štite od preterane koncentracije ekonomske moći i finansijske nestabilnosti.
– Porodični biznisi treba da budu ohrabreni kao deo tržišne ekonomije.

Bruto društveni proizvod treba da bude definisan tako da uračuna ekonomsku vrednost neplaćenog rada u domu i lokalnim zajednicama od strane porodica, da bi društvo prepoznalo i priznalo zasluge ove vrste rada.

Države moraju da stvore uslove za jeftino sticanje vlastite nepokretnosti i stvaranje domaćinstva, naročito za mlade bračne parove bez imovine.

.

Brak – zajednica jednog muškarca i jedne žene

Na osnovu ovih principa, takođe potvrđujemo:

 – da je brak dobrovoljna zajednica jednog muškarca i jedne žene
 – zaštitu ljudskog života od začeća do prirodne smrti
– pravo dece da ih podižu biološki roditelji, kada god je to moguće
– da je uzrok gladi, siromaštva i uništenja prirodne sredine slom prirodne porodice i političke i ekonomske greške, a ne „prenaseljenost planete“.
– da su prave demografske opasnosti u 21. veku starenje i smanjenje ukupne populacije; svetu treba više, a ne manje dece.
– da velike mogućnosti za porodično-orijentisanu trgovinu, komunikaciju i edukacije na internetu treba zaštititi od destruktivnog uticaja pornografije i drugih štetnih sadržaja.
– koncept porodične plate: plate, zarade i politika oporezivanja treba da ojačaju veze u prirodnoj porodici.
– da je prirodna porodica najsigurniji vodič za ekonomski razvoj svih ljudi, uključujući i urođene zajednice Australije, Novog Zelanda i Pacifika.

Ovaj Kongres apeluje na zakonopisce, lidere, medije i sve ljude da prepoznaju ogroman značaj braka i prirodne porodice u našem društvu.“

 

Cela vest  na sledećem linku: Dr Nemanja Zarić – Centar za zaštitu porodice,  sajt Dveri Srpske

 

 

 

 

Napišite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

*

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.