Duhovne osnove Valdorf pedagogije i magijski obredi u kojima učestvuju deca

Duhovne osnove Valdorf pedagogije i magijski obredi u kojima učestvuju deca

Za one koji žele da se detaljnije upoznaju sa duhovnim osnovama Valdorf pedagogije pročitajte tekst ruskog pravoslavnog apologete Vitalija Pitanova. Mi ćemo u nastavku izdvojiti citate iz njegove analize, a potom ćemo izdvojiti i konkretne opise magijskih obreda koji se odvijaju u vrtićima u vreme Nove Godine/Božića, u vreme Uskrsa (proleća), leta i jeseni.

Na kraju teksta ćete pronaći i relevantne linkove za one koji žele da saznaju više. Sveštenici i apologete pri Ruskoj Pravoslavnoj Crkvi napisali su niz tekstova i knjiga u vezi sa okultnom pozadinom Valdorf pedagogije, tako da za nas , pravoslavne, ne ostavljaju prostora za dilemu da li su Valdorf vrtići i škole duhovno opasni za  dečije duše.

Ključne stvari na koje treba da obratite pažnju kada tragate za materijalima u vezi sa Valdorf pedagogijom je: eterično telo deteta, astralno telo  dece, euritmika ili euritmija (zavisno od prevoda), adventska spirala ili adventski vrt, proslavljanje smena godišnjih doba kroz „ceremonije“, isključivost slikanja tehnikom „mokro na mokro“ (wet on wet), uređenje prostorija i materijala tako da obavezno imaju zaobljene ivice (od papira preko drugih objekata), isključivo farbanje zidova vrtića u pastelnu boju „breskvinog cveta“, itd.

Svaki od ovih elemenata sadrži duhovnu pozadinu okultnog učenja Rudolfa Štajnera – tvorca Valdorf pedagogije. Pitajte Valdorf vaspitače i učitelje da vam objasne zbog čega se u Valdorf edukaciji isključivo koriste gore navedeni elementi i aktivnosti, i koje je duhovno objašnjenje. Potpuni odgovor nećete dobiti, ali će vas kao roditelje nagnati na razmišljanje.

 

PravoslavniRoditelj.org

 

DUHOVNE OSNOVE VALDORF PEDAGOGIJE

 

Rudolf Štajner, tvorac Valdorf pedagogije i tvorac okultnog učenja pod nazivom „antropozofija“  je pisao:

„…vodeći, rukovodeći krugovi današnjice više ne mogu da se oslanjaju na mozak koji degradira. Treba da se podignu na nivo poimanja onoga čemu više nije potreban mozak, čemu je potrebno eterično telo. Jer mislima koje treba da budu shvaćene u antropozofski orijentisanoj duhovnoj nauci, nije potreban mozak “;

Evo šta  je on pisao u vezi sa time šta treba da se predaje u Valdorf školama:

„…upravo zahvaljujući antropozofski orijentisanoj duhovnoj nauci predavaće se nešto drugo, upravo prihvatanje onoga što može biti uzeto iz duhovnog sveta zahvaljujući obnovljenom viđenju i što ne može biti shvaćeno razumom. To može biti shvaćeno samo pronicanjem u ono što se iz duhovnih svetova donosi zahvaljujući viđenju nauke posvećenja“.[44]

Želeli bismo da gore navedeno pitanje postavimo i antropozofima: da li roditelje koji daju svoju decu u valdorfske škole obaveštavaju o tome da nastavnicima-antropozofima „nije potreban mozak“ i da njihovu decu nameravaju da vaspitavaju oslanjajući se na znanja stečena zahvaljujući eteričnom telu?

Jer, Rudolf Štajner je vrlo značajnim smatrao formiranje astralnog tela i ulogu znanja i eteričnom telu:

Bez znanja o eteričnom telu koja se razvijaju od 7 do 14 godina i koja treba da se razvijaju na osnovu autoriteta, u čoveku će se razviti samo opšta pospanost u pogledu kulture. Neće imati snagu koja je potrebna za pravi organizam.

I bez razumnog uvođenja u obrazovanje ili nastavu u 14-15. godini sile ljubavi koja je povezana s astralnim telom, ljudi nikad neće moći da razviju svoje astralno telo, zato što nikad neće moći da formiraju svoje astralno telo u suštinski slobodan ud čoveka.“[45]

Nije slučajno što navodno „nereligiozna“ valfdorska pedagogija pretpostavlja razvijanje astralnog i eteričnog tela u deci, jer se znanja o principima razvoja ovih tela nalaze u osnovi antropozofije:

Moramo znati da je čovek do 7 godine, s obzirom na to da posebno razvija svoje fizičko telo, biće koje podražava; ovo treba da pretvorimo u osnovu vaspitanja. Moramo znati da od 7 do 14 godina čoveka treba vaspitavati na principima autoriteta, i ovu duho-spoznaju koju dobijamo ako znamo kako se eterično telo razvija od 7 do 14 godina, moramo pretočiti u princip vaspitavanja. Moramo znati kako se od 14. do 21. godine razvija astralno telo, i ovo znanje moramo učiniti impulsom organizacije vaspitanja.“

Možemo pretpostaviti da roditeljima koji prvi put dođu u valdorfsku školu teško da će biti saopšteno to da se u njoj primenjuje sistem vaspitanja koji se bazira na razvoju eteričnog i astralnog tela kod deteta.  Osim toga, antropozofi lažu tvrdeći da se njihovo „naučno znanje ne oslanja na veru, već na moć samostalnog razmišljanja“.

Kakvo je to „samostalno razmišljanje“ u kojem mozak nije potreban? Sudeći po svemu, antropozofi umeju prilično stručno da maskiraju svoja istinska uverenja iza lepih tvrdnji prihvatljivih za svet van antropozofskog.

Činjenica da se u valdorfskim školama deci usađuju okultne vrednosti očigledna je i iz toga što propovednici valfdorske pedagogije priznaju zakone reinkarnacije.

Karlgren piše:

„Povremeno on (misli na nastavnika Valdorf škole – prim.urednika.) može steći utisak da u svom odeljenju nailazi na očigledno „stare“ i „mudre“ individue… Pritom u izvesnim situacijama čovek stiče neposredan i snažan utisak da se nalazi pred ispoljavanjem takve ljudske suštine koja ishodi iz prošlog života na zemlji.“

Ceo tekst pročitajte na pravoslavno-apologetskom sajtu „Kursevi za pravoslavne misionare“ na ovom linku.

 

IZGLED PROSTORIJA I AKTIVNOSTI U OKVIRU VALDORF PEDAGOGIJE

Sam izgled prostorija, počev od isključive boje zidova (mora biti u boji „breskvinog cveta“ ) preko aktivnosti (bojenje isključivom tehnikom „mokro na mokro“) takođe proističu iz antropozofskih učenja Rudolfa Štajnera.

 

 

MAGIJSKI OBREDI U VALDORF VRTIĆIMA

Na domaćem sajtu koji promoviše Valdorf pedagogiju, nalazi se detaljan pregled o ovoj temi u formi pitanja i odgovora.

Pored izuzetno lepih elemenata Valdorf pedagogije, koji , kao što smo pomenuli u prethodnom tekstu, samo „liče“ na pravoslavni način vaspitanja, izdvajamo i ove duhovno sporne ključne momente:

 

„Zašto su važni praznici i ceremonije?

Praznici vezani za godišnja doba služe da povežu čoveka sa ritmovima prirode i kosmosa. Oni su nastali u drevnim kulturama, ali su vremenom prilagođeni modernom dobu. Doživljavanje raspoloženja koja vladaju u prirodi u određenim godišnjim dobima na prazničan način, povoljno se odražava na unutrašnji duševni život. Njihovo slavljenje je prava umetnost. Prati ga radost iščekivanja, pripremanja, samog svetkovanja i sećanja.

Šta su to Arandjelovdan, Ivandan itd. ?

Četiri glavna godišnja praznika su: Arandjelovdan (jesen), Božić (zima), Uskrs (proleće) i Ivandan (leto).

 

Arandjelovdan, 21 oktobar:

Sv. Mihajlo je poznat kao pobednik nad zmajem, nebeski junak sa zvezdanim mačem (kosmičkim gvožđem) i on daje ljudima snagu.

 

Božić:

drevni praznik koji se proslavlja u vreme kada sunce šalje Zemlji svoju poslednju snagu i koji budi u ljudima duboko egzistencijalna pitanja o večnim istinama. To je vreme kada se duša povlači duboko u sebe da bi doživela u sebi unutrašnju duhovnu svetlost.

 

Uskrs:

ime ovog praznika je na germanskim jezicima vezano za predhrišćansku boginju ponovnog rađanja, plodnosti i proleća. Obnavljanje čovekove snage se proslavlja zajedno sa obnavljanjem prirode. Drevni simboli zeca i jajeta su poznati kao slike buđenja života posle zimskog sna.

 

Sv. Jovan – Ivandan – 24. juni, u Srbiji 7. juli – letnja dugodnevica:

drevni narodi su, videvši da Sunce u ovom periodu dostiže najvišu tačku, palili vatre da bi ga ohrabrili da sija i pomogne sazrevanju žita. To je vreme kada kosmos objavljuje duhovnost čoveku, vreme kada duhovne snage, koje su protkane kroz sve što je u prirodi i daju joj život, bivaju otkrivene.“

 

***

Na slici je prikazan okultni obred u vreme Božića koji se sprovodi po Valdorf vrtićima pod nazivom „Adventska spirala“ ili „Adventski vrt“:

 

 

 

Pravoslavna analiza Valdorf pedagogije:

  1. Pravoslavni misionarski centar „o.Danil Sisojev“ pri Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi (srpski jezik)
  2. Pravoslavni centar za istraživanje religijskih učenja „Sv. Irinej Lionski“ pri Ruskoj Pravoslavnoj Crkvi (ruski jezik)
  3. đakon Andrej Kurajev – „Valdorf pedagogija – napravljeno u sekti“ (ruski jezik)
  4. Pravoslavni misonarski centar „Stavros“ pri Ruskoj Pravoslavnoj crkvi (ruski jezik, PDF)

Napišite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

*

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.