Kako vam bazalna temperatura može pomoći da zatrudnite

Kako vam bazalna temperatura može pomoći da zatrudnite

 

Ukoliko pokušavate da zatrudnite, prvo pitanje koje treba sebi da postavite jeste „Da li ovuliram i kada”, a merenje bazalne temperature (BT) najbolje vam može pomoći da dođete do odgovora.

Merenje BT je lak, brz, jeftin i precizan način za utvrđivanje ovulacije. Trake za utvrđivanje ovulacije i mikroskopi poput „Maybe Baby” ne mogu vam reći da li je datog meseca zaista došlo do ovulacije već samo ukazuju na to da se telo priprema za ovulaciju. (Više o testovima za utvrđivanje ovulacije pročitajte OVDE.)

BT vam takođe ukazuje i na dužinu i stanje lutealne faze vašeg ciklusa. Ako vam je lutealna faza prekratka, to znači da ne lučite dovoljno progesterona, što može da predstavlja problem prilikom začeća jer nedostatak progesterona otežava usađivanje oplođenog embriona. Grafikon BT pomoći će vam da saznate ove neophodne podatke o lutealnoj fazi.

BT vam ne govori kada postajete plodni (to će vam reći cervikalna sluz), ali zato potvrđuje da je došlo do ovulacije, što inače ne možete utvrditi bez redovnih poseta ginekologu.

 

Šta je bazalna temperatura

 

Kada spavate, ili kada ste veoma opušteni, temperatura vašeg tela se spušta. Ta temperatura prilikom mirovanja naziva se bazalna (osnovna) temperatura tela i može vam reći mnogo toga o vašoj plodnosti.

BT se meri čim se probudite, nakon što ste dovoljno spavali, i to PRE nego što ustanete iz kreveta ili uradite bilo šta drugo. Ukoliko jedete, razgovarate s mužem, ustanete da operete zube itd. temperatura tela raste i više ne možete da utvrdite pravu temperaturu mirovanja.

BT treba meriti u približno isto vreme svakog jutra – eventualno u rasponu od 30 minuta do sat vremena ako se uspavate ili ustanete ranije – i to nakon najmanje 3 sata neprekinutog sna.[1] Ukoliko se probudite malo ranije nego inače (zbog starijeg deteta, odlaska u toalet i sl.), a do tog trenutka ste spavali najmanje tri sata u kontinuitetu, izmerite BT tada i u tabelu unesite napomenu o promenjenom vremenu merenja BT.

 

Promene BT tokom ciklusa

 

Prirodni menstrualni ciklus ima dvofazni temperaturni obrazac: u prvoj fazi ciklusa imate nižu, a u drugoj višu bazalnu temperaturu.

Prva faza je folikularna i počinje prvog dana menstruacije, a završava se ovulacijom. U prvoj fazi beležićete niz niskih BT, obično između 36,1 °C i 36,5 °C.

Nakon ovulacije počinje lutealna faza. Dan nakon ovulacije, BT beleži nagli porast i prelazi u više registre (obično između 36,5 °C i 37,2 °C), i do kraja ciklusa ostaje povišena. Progesteron, koga u lutealnoj fazi luči žuto telo, zaslužan je za ovaj porast temperature.

Zapamtite da raspon zabeleženih vrednosti BT u folikularnoj i lutealnoj fazi može varirati od jedne žene do druge, jer smo sve mi ipak različite. Međutim, ukoliko je došlo do ovulacije, na grafikonu će se svakako videti dvofazni obrazac.

Praćenje BT ima smisla samo za žene koje imaju prirodne cikluse, tj. koje ne koriste hormonsku kontracepciju jer sintetički hormoni u hormonskim kontraceptivima sprečavaju trudnoću tako što zavaraju telo da misli da je do ovulacije već došlo, kako ne bi došlo do sazrevanja druge jajne ćelije. Budući da progesteron podiže temperaturu tela, ukoliko se neprekidno nalazi u vašem telu (što se dešava kada žena koristi hormonsku kontracepciju), nećete imati dvofazni obrazac na grafikonu jer će vam temperatura uvek biti blago povišena.

Pred kraj lutealne faze, temperatura opada i potom dobijate menstruaciju. To je početak novog ciklusa i nove folikularne faze. Pad temperature pred kraj lutealne faze odličan je način da potvrdite da ćete tog ili narednog dana najverovatnije dobiti menstruaciju.

Dakle, BT je temperatura tela u stanju mirovanja, bez uticaja drugih faktora. Pomoću BT pouzdano možete potvrditi da li je došlo do ovulacije ili ne jer progesteron podiže BT, a telo ga luči samo u lutealnoj fazi. Praćenjem BT naučićete mnogo o svom telu i moći ćete da uočite eventualne probleme s plodnošću kako biste lakše zatrudneli.

 

Kada treba nacrtati h-osu na grafikonu?

 

Kao što smo rekli, prirodni menstrualni ciklus je dvofazan. Temperaturni skok nakon ovulacije obično je dovoljno očigledan da se lako može primetiti na grafikonu, ali da biste imali precizniju sliku, najbolje je da na grafikonu povučete horizontalnu liniju (h-osu) koja razdvaja niže BT iz prve (preovulatorne) faze ciklusa od viših BT iz druge (postovulatorne) faze.

Kada počnete da primećujete promene u cervikalnoj sluzi (od suve ka vlažnijoj), vreme je da obratite pažnju na zabeležene vrednosti BT jer su pojačano lučenje i promena teksture sluzi prvi znak pripreme za ovulaciju.

 

  1. Nakon prestanka menstruacije, kada počnete da primećujete vlažniju sluz, iščekujte BT koja bi bila viša od prethodnih šest očitanih vrednosti.
  2. Obratite pažnju na prvi dan kada vam je BT najmanje 0,11 °S veća od najviše BT u toj grupi od šest uzastopnih BT. (Da biste potvrdili ovulaciju, BT treba najmanje tri dana da ostane na toj povišenoj ili većoj vrednosti.)
  3. Označite poslednjih šest vrednosti BT pre tog skoka.
  4. Povucite horizontalnu liniju na 0,1 °S iznad najviše BT od šest označenih vrednosti pre skoka (npr. ako je najviša BT u folikularnoj fazi bila 36,4 °S, povucite liniju na 36,5 °S). Dešava se da za vreme menstruacije BT bude povišena zbog zaostalog progesterona iz prethodnog ciklusa, ali te vrednosti BT možete zanemariti prilikom određivanja horizontalne linije.

 

 

Ukoliko pratite ciklus na mobilnom telefonu, aplikacija će sama dodati horizontalnu liniju čim primeti skok koji je veći od prethodnih šest vrednosti BT i potom potvrdi ovulaciju pomoću još tri BT u višim registrima.

 

Šta vam BT može reći o plodnosti

 

Već smo rekli da je praćenje BT veoma korisno jer vam može reći da li je došlo do ovulacije i koliko vam traje lutealna faza. No, na osnovu BT ne možete unapred znati kada će do ovulacije doći – to vam najavljuje cervikalna sluz.

Međutim, premda vam BT ne može reći kada da imate odnos kako biste zatrudneli, izuzetno je korisna iz drugih razloga. Naime, BT vam može reći:

  • da li uopšte ovulirate
  • da li vam je lutealna faza dovoljno dugačka da bi došlo do implantacije, što vas može poštedeti bolnih i nepotrebnih dijagnostičkih ispitivanja kao što je biopsija endometrijuma
  • da li vam je nivo progesterona u lutealnoj fazi dovoljno visok
  • da li ste u trenutnom ciklusu i dalje plodni, tj. da li ovulacija kasni
  • da li ste već zatrudneli, na šta ukazuje više od 18 povišenih vrednosti BT
  • da li ste možda zatrudneli, na šta ukazuje više od 18 povišenih vrednosti BT, iako imate krvarenje nalik menstruaciji otprilike u vreme kada očekujete ciklus
  • da li postoji opasnost od spontanog pobačaja, na šta ukazuje nagli pad BT
  • da li ste bili trudni.

 

Primere grafikona koji ukazuju na različito stanje (tipičan ciklus, trudnoća, kratka lutealna faza, neovulatorni ciklus…) možete pogledati OVDE.

 

Dužina lutealne faze

 

Dužina lutealne faze – broj dana između ovulacije i menstruacije – razlikuje se od jedne žene do druge, premda najčešće iznosi između 12 i 16 dana, a čak i kod jedne te iste žene može da varira dan ili dva. Dakle, ako vam lutealna faza traje 14 dana, normalno je ako se ponekad desi da traje 13 ili 15 dana.

Po završetku lutealne faze, telo prestaje da luči progesteron i dolazi do menstruacije (ukoliko, naravno, nije došlo do trudnoće). BT se tada vraća u niže registre.

Dok je dužina lutealne faze obično ista iz ciklusa u ciklus, folikularna faza nije tako postojana, tako da se dužina menstrualnog ciklusa obično menja upravo zbog dužine folikularne faze u datom mesecu. Ovo je veoma važno ako pokušavate da zatrudnite jer to znači da do ovulacije ne dolazi istog dana svakog ciklusa.

 

Faktori koji utiču na BT

 

Može se desiti da ne dobijete pravu vrednost BT u sledećim situacijama:

– kada niste dovoljno spavali (videti gore)

– ukoliko putujete

– ako imate povišenu temperaturu zbog prehlade

– ako dojite

– ako ste nedavno prestali da koristite hormonsku kontracepciju

– ako vam se bliži menopauza

– pa čak i ako ste premršavi.

 

Naravno, nemoguće je uticati na sve ove faktore, stoga preporučujemo da unesete napomenu (u aplikaciju ili u odštampanu tabelu) za dane kada sumnjate da vam toplomer nije očitao pravu vrednost zbog nekog od navedenih faktora, kako biste to imali u vidu prilikom tumačenja grafikona.

Takođe, može se desiti da imate neovulatorni ciklus te zbog toga ne primećujete svoj uobičajeni dvofazni obrazac. Skoro svaka žena povremeno ima neovulatorni ciklus. Do njega dolazi usled hormonske neravnoteže izazvane sindromom policističnih jajnika, ili za vreme dojenja, kao i u mesecima nakon što žena prestane da uzima hormonsku kontracepciju. Isto tako, stres, previše telesnog vežbanja, bolest, preterana mršavost ili gojaznost takođe mogu biti uzrok izostanka ovulacije.

 

Metod praćenja ženske plodnosti posmatranjem znakova koje nam daje naše telo (bazalna temperatura, cervikalna sluz, grlić materice…) može vam pomoći ukoliko želite da zatrudnite, ili da malo sačekate s narednom trudnoćom zbog specifičnih okolnosti (prvo dete je još malo, imali ste težak porođaj ili carski rez…), ili jednostavno želite da putem praćenja plodnosti utvrdite opšte zdravstveno stanje.

Više o samoj metodi praćenja plodnosti pročitajte OVDE.

 

[1] Prema nekim izvorima, neophodno je najmanje 3 sata neprekinutog sna, dok je prema drugima potrebno najmanje 5.

 

Priredila: redakcija sajta Pravoslavni roditelj

Korišćeni izvori:

Taking Charge of Your Fertility by Tony Weschler, William Morrow Paperbacks; Revised, Updated edition (July 7, 2015)

Basal Body Temperature: BBT 101

 

 

Napišite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

*

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.