Prirodno praćenje plodnosti – pravoslavni pogled i praktična uputstva

Prirodno praćenje plodnosti – pravoslavni pogled i praktična uputstva

Prirodno praćenje toka plodnosti žene naziva se u stručnim knjigama prirodno planiranje porodice (eng. Natural Family Planing NFP).

U srpskom miljeu se pod terminom „planiranje” u ovom kontekstu često misli na upotrebu kontracepcije, tj. sredstava protiv začeća.

Prirodno planiranje porodice nije isto što i upotreba kontracepcije.

 

Ova metoda (način) praćenja plodnosti žene ima svoje tri glavne svrhe:

 

  1. ukoliko želite da ostanete u drugom stanju i borite se sa otežanom plodnošću,

 

  1. ukoliko želite da odgodite ili izbegnete trudnoću (kada se usled određenih specifičnih razloga vi i vaš suprug ne osećate spremnim da iznesete još jednu trudnoću i odgovornost odgajanja još jednog deteta), primer takve realne i ne tako retke situacije pročitajte OVDE.

 

  1. ukoliko želite da pratite svoje zdravlje i da uočite uzrok koji dovodi do pogoršanja zdravstvenog stanja i do određenih tegoba (npr. hormonskog disbalansa i slično).

 

Prirodno planiranje porodice je metoda koja u potpunosti uvažava ženu u svim njenim aspektima – njenog tela, duše i duha. Uvažava Božiji dar plodnosti i mogućnosti da rađa koji je dat samo njoj, uvažava njeno telo, njenu potrebu za bračnom ljubavlju i, istovremeno, uvažava njenu slobodu življenja u Hristu.

 

Ostale metode, koje se pominju s ciljem sprečavanja začeća na ovaj ili onaj način, ne uvažavaju ženu – neke joj ugrožavaju zdravlje, neke joj pored ugrožavanja zdravlja i nasilno menjaju prirodan i zdrav tok plodnosti (hormonska kontracepcija). Pilule za dan posle i abortus kao metod kontracepcije (a zapravo metod ubijanja začetog deteta) degradiraju ličnost žene i mogu dovesti do psihičkih poremećaja[1] i doživotnog kajanja.

 

Takođe, društvena promocija upotrebe kondoma kao „rešenja za sve probleme i neželjene posledice telesnih odnosa bez obaveza” kod muškaraca dovodi do izopačenja stava o povezanosti seksualnosti sa ljubavlju, te je sve raširenija pojava da muškarci seksualni odnos ne shvataju ozbiljno i lakše proklizavaju na teren u kome ženu iskorišćavaju kao objekat za svoje lično seksualno zadovoljstvo jer se seksualnost degradira na čisto fizičku stvar.[2]

 

Pored nabrojanih dobrobiti kada je u pitanju ženino zdravlje, prirodno planiranje porodice u duhovnom smislu uvažava i Božiji plan u vezi sa seksualnošću i bračnom ljubavlju.

 

Bog je ljudima dao seksualnost iz dvojakog razloga – kako bi ispunili Njegovu zapovest o rađanju i kao način na koji se učvršćuje jedinstvo duše i tela supružnika u braku.

 

Prirodne metode podstiču komunikaciju između supružnika jer zahtevaju da muž i žena razgovaraju, da donose odluke, da zajedno pronađu najbolji trenutak za začeće imajući u vidu svoje specifične okolnosti, u skladu sa Božijom promišlju i u skladu sa odgovornim roditeljstvom.

Kada dvoje počnu da planiraju zajednički život, moraju zajedno da rastu i sazrevaju kao par. Razume se, na tom putu nailaziće na sumnje i strahove, od kojih su neki uslovljeni okolnostima poput ovih:

 

  • Tek su se venčali: može se desiti da je prisutan stres zbog neizvesnosti vezane za finansije ili posao, možda moraju privremeno biti razdvojeni zbog posla.
  • S godinama, njihova ljubav sazreva, okolnosti se menjaju; supružnici postaju roditelji i suočavaju se s novim izazovima, a možda moraju da se brinu i ostarelim roditeljima.
  • Ponekad su posredi i drugi razlozi, kao što je neka ozbiljna privredna ili društvena situacija, npr. rat.
  • Dok pokušavaju da prevaziđu ovakve situacije, da bi bili odgovorni roditelji, svi parovi u jednom trenutku moraju da pristanu na privremeno uzdržanje, a da se pritom ne ogreše o prirodan ritam.[3]

 

Poneko će se možda zapitati: „Ali, zar i ovaj način praćenja plodnosti u svrhu odgađanja trudnoće nije greh? Zar to nije isto kao i svaka druga kontracepcija, samo što je ova prirodna a kod drugih je u pitanju upotreba veštačkih sredstava ali sa istom namerom?”

Upravo u poslednjoj reči se krije suština radi se o nameri. Ukoliko par koristi praćenje plodnosti zato što iz svojih sebičnih i samoživih pobuda ne želi decu tada ta njihova sebična namera i ovu metodu čini grehom.

Međutim, ukoliko supružnici teže da ispunjavaju Božiju zapovest o rađanju i istovremeno se odgovorno odnose prema podizanju svoje dece, tada ovaj način praćenja plodnosti sa ciljem da se privremeno ili trajno odgodi rađanje još jednog deteta za koje par usled ozbiljnih okolnosti nije spreman ne može biti greh, jer Bog gleda na nameru. Na ono što je u našem srcu.

Dodatno pitanje može biti i ovo: „Zbog čega se onda taj par ne bi u potpunosti uzdržavao,  umesto što i dalje ima odnose samo u neplodnim danima?”

Odgovor je da nije svakome data ista mera uzdržanja i da je apostol Pavle na više mesta upućivao supružnike da je bolje da imaju odnose nego da se „upaljuju” ili da ih „Satana ne iskušava” usled njihovog prekomernog uzdržanja za koje nisu spremni. Telesni odnosi u braku služe i za izbegavanje bluda tj. za ukroćivanje bludnih strasti koje imaju svaki muškarac i žena.

U literaturi se za metod prirodnog planiranja porodice koristi više različitih naziva:

 

FAM (Fertility Awareness Method), FABMs (Fertility Awareness Based Methods), NaPro Technology, Creighton FertilityCare System ili Krejtonova metoda, Billings Ovulation Method ili Bilingsova metoda, Simptotermalna metoda itd.

 

Suština svih ovih metoda je ista – postoje znaci (telesni simptomi) kod žene koji ukazuju na to kada nastupa plodni period u okviru njenog menstrualnog ciklusa.

 

Kada žena tokom menstrualnog ciklusa beleži te telesne simptome na odgovarajući način, počinje da prati svoju plodnost i svoje reproduktivno zdravlje i na taj način može da stekne uvid i u svoje opšte zdravlje.

 

Čitav proces upoznavanja sa ovom temom prati zadivljenost time kako je Gospod premudro stvorio ceo taj mehanizam. Ne možete se oteti lepom osećaju koji se javi u vama kada shvatite da zaista znate šta se dešava u vašem telu svakog dana u toku mesečnog ciklusa.

 

Razumevanje i prepoznavanje načina na koji deluje reproduktivni sistem i znakova plodnosti zaista može pomoći ženi da više poštuje dar plodnosti koji je od Boga dat samo njoj.

 

 

Fizički (telesni) znaci koji ukazuju na plodnost

 

Ova metoda prvenstveno se oslanja na telesne znake koji zajednički ukazuju na prisustvo ili odsustvo ovulacije:

  1. bazalna temperatura tela
  2. cervikalna sluz ili vaginalni sekret (eng. cervical mucus, cervical discharge, vaginal fluid)
  3. ostali prateći indikatori – poput položaj cerviksa (grlića materice), prisustva luteinizirajućeg hormona (LH) u urinu, ovulacionog abdominalnog bola, predmenstrualnih simptoma, itd.

Najvažnija su prva dva telesna parametra pa ćemo o njima detaljnije govoriti.

 

 

1. BAZALNA TEMPERATURA TELA

 

Bazalna temperatura podrazumeva najnižu temperaturu tela i meri se tokom mirovanja tj. spavanja. Najtačnija vrednost bazalne temperature meri se toplomerom (poželjno digitalnim) odmah ujutro nakon buđenja, a pre ustajanja iz kreveta ili bilo kakve druge aktivnosti.

Temperatura se meri svakog jutra, najčešće u slično vreme, a toplomer se stavlja pod jezik (oralni način merenja). Svakoga dana beleži se u posebnu tabelu, a potrebno je zabeležiti temperaturu na dve decimale (ako ne uspete da pronađete takav toplomer, beležite jednu decimalu).

Danas postoje i aplikacije za smart telefone koje olakšavaju beleženje podataka jer se obično oslanjaju na više metoda i pravila za potvrđivanje ovulacije nakon skoka bazalne temperature. Mi smo zasad testirale android aplikaciju OvuView, za koju za sada imamo samo reči hvale[4],  zatim aplikaciju FEMM i Kindara, koje su takođe odlične, a ciklus možete pratiti i onlajn na sajtu Taking charge of your fertility. Razlikama između aplikacija pozabavićemo se u zasebnom tekstu.

Kako se bazalna temperatura menja tokom jednog menstrualnog ciklusa:

1) u prvoj, folikularnoj fazi ciklusa, temperatura se kreće u tzv. nižim registrima, najčešće u rasponu od 36,1 °C do 36,4 °C.

2) nakon ovulacije, u lutealnoj fazi ciklusa, temperatura raste i ostaje u višim registrima, između 36,4 °C i 37 °C.

Trenutak ovulacije je onaj nakon kog je bazalna temperatura definitivno prešla u više registre i ostala povišena najmanje tri dana.

Do tako naglog rasta bazalne temperature dolazi usled delovanja hormona progesterona čije se lučenje povećava nakon ovulacije, čime počinje druga faza ciklusa.

 

Grafikon telesne temperature tokom jednog mensturalnog ciklusa (ukoliko nema poremećaja reproduktivnog zdravlja ili hormonskog disbalansa, itd.) najčešće izgleda ovako:

 

 

Crvenom isprekidanom linijom označen je dan kada je došlo do ovulacije.

Ovde možete pročitati detaljnije o tome kako različiti obrasci bazalne temperature mogu da ukažu na nedostatak nekog hormona, na neovulatorni ciklus i sl. (OVDE). Više o merenju bazalne temperature možete pročitati OVDE.

 

2. PRAĆENJE CERVIKALNE SLUZI

 

Osim merenja bazalne temperature tela, prati se i izgled (kvalitet i kvantitet) cervikalne sluzi.

Šta je cervikalna sluz i kako se ona prati?

Na početku svakog ciklusa (koji započinje prvim danom menstrualnog krvarenja) na jajnicima počinju da rastu folikuli od kojih će jedan na kraju dati jajnu ćeliju.

Retko se može desiti da se izdvoje dva folikula, te se na taj način mogu začeti dvojajčani blizanci. Ovo napominjemo jer se žene često pitaju da li mogu imati dve ovulacije tokom ciklusa. Naime, u procesu ovulacije koji traje 1224 časa moguće je da budu otpuštene dve jajne ćelije, a ne samo jedna. To je taj ređi slučaj koji smo gore pomenuli, gde paralelno rastu dva folikula pa mogu nastati dvojajčani blizanci ukoliko obe jajne ćelije budu oplođene.

Dakle, nije moguće da dođe do jedne ovulacije, a zatim posle 5–6 ili 10 dana do još jedne potpuno nove u toku jednog te istog menstrualnog ciklusa.[5]

Kada se tzv. vodeći folikul utvrdi i krene intenzivno da raste, jajnik počinje da luči sve više hormona estradiola (estrogena). Njegov zadatak je da pripremi telo za trudnoću ukoliko dođe do oplođenja jajne ćelije.

Dejstvo estrogena najbolje se reflektuje na najosetljivijem organu – materici i na njenom grliću (cerviksu).

Pod dejstvom estrogena sluznica materice buja i udebljava se do nekih 8–12 milimetara, a ponekad i više. Zadatak sluznice materice jeste da stvori hranljivu sredinu koja omogućava oplođenoj jajnoj ćeliji da preživi.

Nas, međutim, najviše interesuju promene koje se dešavaju na grliću materice. Grlić je veoma bogat žlezdanim tkivom i ima mnoštvo kanala koji na podsticaj estradiola stvaraju obilnu, plodnu sluz.

Cervikalna sluz ima dvostruki zadatak:

  1. da propusti samo najsposobnije spermatozoide u matericu
  2. da pomogne spermatozoidima da prežive, budući da oni u odgovarajućoj cervikalnoj sluzi obično opstaju od 1 do 3 dana, a ponekad (mada retko) čak i čitavih 5 dana.

Ako je sluz suva, gusta i lepljiva, spermatozoidi ne mogu da opstanu i umrtvljuju se nakon samo nekoliko minuta ili sati.

Kada estradiol u krvi poraste iznad određene granice, on pokreće proces ovulacije, putem tzv. pozitivne povratne sprege – hipofiza počinje da otpušta hormon LH, koji dovodi to doga da jajna ćelija sazri, a potom da folikul pukne i oslobodi jajnu ćeliju, nakon čega je ona spremna za oplodnju.

Mnoge žene zbog toga pokušavaju da odrede ovulaciju i pomoću tračica koje se uranjaju u urin, slično testovima za trudnoću, i utvrđuju prisustvo hormona LH (luteinizirajućeg hormona) u urinu (više o testovima za predviđanje ovulacije pročitajte OVDE).

U isto vreme (nakon otpuštanja jajne ćelije, tj. ovulacije), počinje da se luči i velika količina progesterona, koji deluje na sluznicu materice u kontekstu već spomenutog stvaranja hranljivih materija koje pomažu oplođenoj jajnoj ćeliji da preživi.

Nekoliko dana pre ovulacije, pod dejstvom sve većeg nivoa estradiola, cervikalna sluz postaje plodna ona je tada obilna, rastegljiva i bistra (zbog čega se često poredi sa svežim belancetom), što govori da nastupaju plodni dani.

Kada nakon ovulacije počne lučenje progesterona, sluz koja je do tada bila obilna, rastegljiva i bistra, menja svoj sastav i postaje gusta i nepropusna, i od tog trenutka zatvaraju se „vrata“ za spermatozoide u tom ciklusu. Tada počinje lutealna faza i neplodni deo ženskog ciklusa.

Žena je plodna upravo u danima kada je cervikalna sluz nalik na sveže belance (često se koriste termini klizava, prozirna, rastegljiva, vlažna) ili je vodenasta, a neplodna je svim drugim danima izvan tog plodnog razdoblja.

Plodni dani i trenutak ovulacije individualni su i klizni, tj. ne moraju svakog meseca biti istog dana menstrualnog ciklusa ni kod jedne te iste žene.

Kod žena s dugim razmakom između menstruacija, plodni dani počinju kasnije nego kod žena s kraćim ciklusom.

Kao i bazalna temperatura, i cervikalna sluz se beleži svakog dana (osim u periodu krvarenja, budući da ono onemogućava da se sluz vidi na donjem vešu). Da se preciznije izrazimo, bazalna temperatura se meri svakog dana, a cervikalna sluz se prati od prestanka krvarenja pa do pojave naredne menstruacije.

Postavljamo ovde animaciju koja prikazuje ženski ciklus i promene koje se dešavaju.

 

Menstrualni ciklus i prirodni znak plodnosti vašeg tela – cervikalna sluz:

 

 

 

Ukoliko želite na papiru da pratite bazalnu temperaturu i cervikalnu sluz, pripremili smo za vas tabelu za praćenje koju možete skinuti ovde (desni klik pa Save link as…)

 

 

 

Prepoznavanje i praćenje cervikalne sluzi (slike i tabelarni opisi)

 

Jajna ćelija biva oslobođena (ovulira) jednom u toku jednog ciklusa i opstaje od 12 do 24 časa. Spermatozoidi načelno mogu da prežive do 5 (ne nekim mestima kažu do 6) dana u materici i da za to vreme budu sposobni da oplode jajnu ćeliju. To znači da je žena potencijalno plodna šest dana pre ovulacije i jedan dan nakon ovulacije. Međutim, pošto metode praćenja plodnosti pomažu da se odredi približno vreme ovulacije, smatra se da se plodni period završava tri dana nakon poslednjeg dana kada žena primeti najplodniju vrstu sluzi (dan vrhunca plodnosti, tj. Peak day). Prema metodologiji praćenja plodnosti, ovulacija se može desiti tri dana pre i tri dana posle pika, tj. vrhunca plodnosti.

Kažemo da spermatozoidi „načelno“ mogu da prežive toliki broj dana zbog toga što je za njihov opstanak potrebna i odgovarajuća, plodna cervikalna sluz. Zato je važno pratiti i samu cervikalnu sluz – njen izgled, obilnost i prisustvo.

 

Kako se proverava prisustvo cervikalne sluzi

Cervikalnu sluz proveravate tako što se obrišete toalet papirom pre i posle toaleta i pogledate toalet papir, a možete to uraditi i prstom (prethodno obavezno dobro operite ruke).

Napomena: sluz ne mora proći kroz iste faze kod svake žene. Ako je to slučaj kod vas, nemojte se brinuti. Najvažnije je da u jednom delu ciklusa, najčešće u sredini, uočite bilo kakvu promenu u cervikalnoj sluzi.

Takođe, primetićete da smo dali i oznake na engleskom – tabele sa opisima i oznakama sastavile smo u skladu sa android aplikacijom za praćenje plodnosti OvuView.

Kada su u pitanju tekstura i izgled cervikalne sluzi, moguće je da ćete već samim čitanjem ovog teksta naučiti kako da ih razlikujete. Međutim, za procenu količine i stepena rastegljivosti cervikalne sluzi biće vam potrebno vreme kako biste stekli osećaj.[6]

Glavno je da zapamtite da ovo nije nikakva „visoka matematika“.

 

Radi prepoznavanja različitih perioda mesečnog ciklusa, cervikalna sluz se prati po sledećim fazama:

  1. Osnovni obrazac neplodnosti (Basic infertile pattern – BIP) u prvom delu ciklusa

Nakon menstrualnog krvarenja, negde od 5-6. dana ciklusa, počinjemo da pratimo izgled cervikalne sluzi. U ovom periodu postoje dve opcije:

 

a) cervikalne sluzi uopšte nema i to se označava kao „suv“ dan (dry day) – tada je žena sigurno neplodna

b) kod nekih žena retko se dešava ovakav tipičan „suv“ dan bez imalo cervikalne sluzi, već postoji za nju tipičan obrazac kako ta sluz izgleda u tom periodu (zato se koristi termin bazični, tj. osnovni obrazac neplodnosti) – on se ogleda u tome što je neplodna sluz gusta, lepljiva, ima je u maloj količini, i ponekad se za to koristi termin „chunky“ tj. grudvičasta. Ključno je da cervikalna sluz izgleda isto i nepromenljivo iz dana u dan. Tada su nivoi hormona niski, grlić je blokiran „čepom“ što dovodi do toga da je žena u tim danima sigurno neplodna.

Napomena: žene koje imaju kratke cikluse (ispod 24 dana), vrlo često nakon menstrualnog krvarenja nemaju ovu fazu neplodnosti, već im odmah kreću plodni dani.

 

Neplodna cervikalna sluz ima sledeće odlike: gusta je, lepljiva, nerastegljiva, nalik na pastu, a može biti i grudvičasta. (eng. thick, sticky, chunky)

 

osećaj (sensation) suvoća, možda svrab, lepljivost (eng. dry, itchy, sticky)
količina (amount) nimalo ili malo (eng. none, light)
tekstura (texture) gusta, grudvičasta, lepljiva (eng. thick, chunky, sticky/tacky)
izgled (appearance) mutna, bele boje, žute boje (eng. cloudy, white, yellow)
rastegljivost (stretchiness) nikakva ili mala (eng. none, low)

 

 

  1. Prva tačka promene cervikalne sluzi označava početak plodne faze

 

Tačka promene (Point of Change) veoma je važan trenutak i predstavlja dan kada prvi put u toku ciklusa primetite da sluz počinje da ima karakteristike plodne sluzi. Izgled cervikalne sluzi i osećaj pod prstima opisuju se rečima kremasta, vlažna/vodenasta, klizava/lubrikativna itd. (eng. creamy, wet /watery, slippery/ lubricative…)

 

Izgled cervikalne sluzi može se menjati i u toku jednog dana – recimo, ujutru može biti vodenasta, u toku dana kremasta (kao losion za telo), a uveče lubrikativna, sa izgledom svežeg belanceta, što predstavlja najplodniju sluz. U tom slučaju, potrebno je da zabeležite najplodniju vrstu sluzi koju ste primetili u toku dana.

 

Istovremeno se povećava i količina sluzi i njena elastičnost.

 

osećaj pomalo vlažan, mokar (eng. wet)
količina malo ili osrednje (eng. light, medium)
tekstura kremasta, vodenasta, klizava, lubrikativna (eng. creamy, watery, slippery, lubricative)
izgled ne mnogo prozirna, bele boje, žute boje (eng. cloudy, white, yellow)
rastegljivost mala do osrednja (eng. low, medium)

 

 

Neke od varijanti:

 

A) Kremasta (kao losion za negu tela mlečnobele boje)

 

B) Vodenasta (ponekad ostavlja utisak kao da vam je bešika malo popustila)

  1. Maksimalno prisustvo plodne cervikalne sluzi (peak symptom) – trenutak ovulacije

 

Ovo je trenutak kada primećujemo prisustvo cervikalne sluzi u najvećoj količini (to svaka žena treba da odredi sama za sebi prateći cervikalnu sluz kroz nekoliko ciklusa).

 

osećaj vlažno, klizavo, lubrikativno (eng. wet, slippery, lubricative)
količina obilno (eng. heavy)
tekstura sveže belance, lubrikativna, elastična-rastegljiva (eng. eggwhite, lubricative, elastic – stretchy)
izgled prozirna, bistra (eng. transparent, clear)
rastegljivost velika (eng. high)

 

 

Na sledećoj slici je malo mutnija, ali ipak izgled svežeg belanceta:

 

  1. Opadanje plodnosti kroz 3 dana nakon maksimalne količine („peak“ trenutka)

 

Odmah nakon ovulacije najčešće počinje da se primećuje opadanje količine cervikalne sluzi, a njen izgled se menja u pravcu zgušnjavanja, lepljivosti i neprozirnosti.

 

osećaj ništa određeno, eventualno vlažno (eng. nothing, wet, not sure)
količina malo ili osrednje (eng. light, medium)
tekstura vodenasto, kremasto, lepljivo, gušće, grudvičasto, neklizavo, nerastegljivo (eng. wet, creamy, sticky/tacky, thick, chunky, nonslippery/nonlubricative, nonelastic)
izgled neprozirno/mutno, bele boje, žute, prozirnije (eng. cloudy, white, yellow, transparent)
rastegljivost nikakva, mala, osrednja (eng. none, low, medium)

 

Cervikalna sluz nakon ovulacije: bela, lepljiva, gusta (NIJE „klizava“)

 

  1. Neplodni dani nakon ovulacije pa sve do početka novog menstrualnog ciklusa – tu se ponovo pojavljuje bazični obrazac neplodnosti (BIP)

 

Cervikalna sluz počinje sada već prepoznatljivo da liči na neplodnu sluz kakva je bila u prvom delu ciklusa ili je opet više nema, tj. nastupaju suvi dani.

 

osećaj ništa određeno, suvo (eng. nothing, dry)
količina malo ili nimalo (eng. light, none)
tekstura lepljiva, gusta, grudvičasta, neklizava, nerastegljiva (eng. sticky/tacky, thick, chunky, nonslippery/nonlubricative, nonelastic)
izgled mutna, bele boje, žute boje (eng. cloudy, white, yellow)
rastegljivost nikava ili mala (eng. none, low)

 

 

Na slikama – cervikalna sluz: bela, lepljiva, gusta, nerastegljiva ili se stanjuje istezanjem kao končić (NIJE „klizava“).

 

Na levoj slici se smatra da sluzi u količinskom smislu nema uopšte jer ne može stati između kažiprsta i palca kako bi se proverila da li je rastegljiva.

 

 

Druga varijanta je bez ikakvog prisustva sluzi („suvo“ – eng. dry):

 

Faza nakon ovulacije poznata je kao lutealna faza. Najčešće traje između 12 i 16 dana, nakon čega počinje novi menstrualni ciklus. Tokom lutealne faze raste nivo progesterona koji šalje signal jajnicima da ne oslobađaju više jajnih ćelija. Menja se i struktura sluzi te ona postaje gušća, sprečavajući tako spermatozoide da dođu do materice, a grlić se opet zatvara kako bi se materica zaštitila od spoljnih uticaja u slučaju da je došlo do začeća.

 

 

ZAKLJUČNA REČ

 


Naša polnost predstavlja dar od Gospoda u kom su neraskidivno spojene dve stvari: sposobnost da se putem polnog odnosa dvoje sjedine na najprisniji način i sposobnost da se tako umnože.

 

Brak je predavanje sebe supružniku. To uzajamno predavanje sebe najbolje svedoči o svetinji braka, pod uslovom da se pritom poštuje život i čuva plodnost kao dar koji je Bog jednako usadio i u muškarca i u ženu.

Liberalni feminizam tvrdi da žena mora imati „pravo“ da prekine trudnoću iz bilo kog razloga i u bilo kom trenutku jer se tako žena „osnažuje“, dobija „moć i kontrolu nad svojim telom“. Ona treba da odluči kada želi da zatrudni, a ne da bude „rob patrijarhalnom društvu“ koje je „primorava da rađa“ i tako „upropasti svoj život, planove, karijeru“.

Pritom taj isti feminizam potpuno zanemaruje, pa čak i negira najosnovnije pravo na život devojčicama, a i dečacima koji bi trebalo da se nalaze na najbezbednijem mestu na svetu – u majčinoj materici.

Metode prirodnog praćenja plodnosti pokazuju da je poznavanje sopstvenog tela ono što istinski osnažuje žene, daje im kontrolu nad svojim telom i pritom čuva njihovo telesno i duševno zdravlje. Primenjujući ove metode, žena upoznaje svoje telo, uči da odredi plodne dane da bi zatrudnela ili izbegla trudnoću, ukoliko se iz nekog razloga ne oseća spremnom na još jednu, a takođe može da otkrije i neku nepravilnost u reproduktivnom sistemu i na taj način, uz saradnju s lekarom, reši i neki zdravstveni problem.

Prirodno praćenje plodnosti u bračnom životu nije u suprotnosti sa učenjem Pravoslavne crkve. Da je Gospod smatrao da je rađanje dece jedina svrha telesnog odnosa supružnika, On bi učinio da žena začne pri svakom takvom odnosu i da ima dece koliko je biološki moguće (koliko ima jajnih ćelija za vreme svog reproduktivnog perioda).

Prirodno planiranje porodice je sasvim sigurno Bogom blagosloven metod jer podrazumeva i uzdržanje (na neko vreme u mesecu kada je žena plodna) te na taj način otežava razvoj bludne strasti, za razliku od upotrebe kontracepcije.

Ritam ženske plodnosti nisu izmislili naučnici, oni su ga samo otkrili. Taj mehanizam, taj ritam dat je ženi od Boga i to sa određenim smislom – da supružnici mogu ostvariti obe svrhe seksualnosti koju im je Bog dao.

 

 

Napomena priređivača:

Ovaj tekst je priredila redakcija sajta Pravoslavni roditelj. Nismo medicinski stručnjaci, niti specijalisti ginekologije i akušerstva. Usled te činjenice, u tekstu su moguće terminološke i faktičke greške jer su podaci sakupljani iz više elektronskih izvora. U nastavku vam predlažemo spisak linkova na kojima se možete detaljnije upoznati sa metodom prirodnog planiranja porodice.

 

 

Autor: redakcija sajta Pravoslavni roditelj

 


DODATNI MATERIJALI

0.Tabela za praćenje i beleženje bazalne temperature i cervikalne sluzi:

 

 

 

  1. Materijali na hrvatskom i bosanskom jeziku:

PDF dokument o Bilingsovoj metodi:

http://ppo.hr/ucenje-metode.html

https://klokanica.24sata.hr/amp/zelim-dijete/sve-popularnije-prirodne-metode-kontracepcije-2761

https://klokanica.24sata.hr/zelim-dijete/planiranje-trudnoce/kako-se-mjeri-bazalna-temperatura-2003

http://www.ringeraja.rs/clanak/pracenje-ovulacije—iscedak-iz-vagine-cervikalna-sluz_347.html

http://www.fertilitycare.org

https://www.trudnoca.net/forum/viewtopic.php?t=62405

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.webmatics.john.billingsMentor&hl=hr

http://ppo.hr/images/stories/objasnjenje.jpg

 

  1. Edukativni video materijali (na engleskom):

Master Class: Cervical Fluid 101 https://youtu.be/8CGrDXwg8gc
Master Class: Basal Body Temperature Charting 101 https://youtu.be/2wzZtGyLs_Y

 

  1. Video snimci cervikalne sluzi, kao i slike korišćene u tekstu preuzeti su odavde: http://www.readytogroove.com/the-cycle/appendix-e-visualizing-cervical-fluid-changes/
  2. Android aplikacija za praćenje plodnosti – OvuView https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sleekbit.ovuview&hl=en
  3. Pravila u vezi s ritmom telesnih odnosa koja se mogu primeniti da bi se izbegla trudnoća (Bilingsova metoda):

http://billings.life/en/4-simple-rules-to-prevent-pregnancy.html

  1. Detaljnije razumevanje bazičnog obrasca neplodnosti:

http://billings.life/en/how-the-billings-ovulation-method-works9/basic-infertile-pattern.html

  1. Video animacija mensturalnog ciklusa i promena cervikalne sluzi tokom ciklusa (i obeležavanje prema Bilingsovom grafikonu):
    http://billings.life/en/how-the-billings-ovulation-method-works9/animation-the-menstrual-cycle-and-your-body-s-natural-signal-of-fertility-cervical-mucus.html
  2. Ostali članci na temu ženskog zdravlja praćenjem plodnosti kao i detaljniji opisi i odgovori na neka pitanja:

http://marygynblog.com/5-major-types-of-basal-body-temperature-charts/

http://www.woomb.org/index.php/science-of-fertility/item/124-application-of-the-bom-to-avoid-pregnancy

http://www.woomb.org/index.php/billings-ovulation-method-in-the-peri-menopausal-years

http://www.woomb.org/index.php/lengthening-of-the-pre-ovulatory-phase-of-the-cycle-recognition-of-natural-infertility

https://kindara.zendesk.com/hc/en-us/articles/224932088-Anovulatory-Chart

https://www.kindara.com/blog/using-fam-as-birth-control-during-anovulatory-cycles

https://www.kindara.com/blog/which-is-more-accurate-ovulation-tests-or-tracking-your-basal-temperatures-and-cervical-fluid

https://www.kindara.com/blog/ask-kindara-can-i-have-eggwhite-cervical-fluid-but-not-ovulate-can-i-ovulate-without-an-lh-surge-can-my-lh-surge-be-low-and-undetected-by-opk

http://blog.naturalcycles.com/anovulatory-cycles/
https://www.babycenter.com/101_what-cervical-mucus-looks-like-through-your-cycle_10351429.bc

https://www.babycenter.com/ovulation-symptoms
https://www.babycenter.com/ovulation-chart
https://www.babycenter.com/404_can-you-feel-when-youre-ovulating_10403873.bc
https://www.babycenter.com/404_can-i-ovulate-more-than-once-a-cycle_1403727.bc
https://www.babycenter.com/404_how-do-i-check-my-cervix-for-signs-of-ovulation_1336330.bc

https://www.naprotechnology.com/pms.htm

https://www.creightonmodel.com/background.htm
http://www.woomb.org/

 


FUSNOTE:

[1] Post-abortivni stresni sindrom kao psihički poremećaj: https://www.psychologytoday.com/blog/somatic-psychology/201010/post-abortion-stress-syndrome-pass-does-it-exist
Istraživanje koje pokazuje da se većini žena koje su učinile abortus život nije poboljšao:
http://dailycaller.com/2017/12/21/study-majority-of-women-who-aborted-their-baby-say-their-lives-didnt-get-better/

[2] Peggy Noonan ,„The Sexual-Harassment Racket Is Over“:

„Kontracepcija izopačuje muškarce kao što to čini i abortus. Kada seksualni odnos prestane da bude nešto ozbiljno, kada prestane da ima potencijal da promeni život, da dâ život, on će za muškarce postati samo još jedan prohtev, želja ista kao i mnoge druge. Kada budu počeli tako da razmišljaju, onda će i seksualne prestupe da doživljavaju kao nešto što nije mnogo ozbiljno, što nosi mnogo manje emocija, što nije mnogo važno. Biće u stanju da ih racionalizuju. To je samo sitna krađa, kutijica žvakaće gume na kasi koju sam uzeo. S vremenom će to postati ispravno ne samo za muškarce već i za žene.“

https://www.wsj.com/articles/the-sexual-harassment-racket-is-over-1511470096

 

[3] http://www.woombinternational.org/index.php/science-of-fertility/item/124-application-of-the-bom-to-avoid-pregnancy

[4] https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sleekbit.ovuview&hl=en

 

[5] Detaljnije o ovoj temi na sledećem linku: https://www.babycenter.com/404_can-i-ovulate-more-than-once-a-cycle_1403727.bc
[6] Krejtonova metoda nudi ovakav grafikon za procenu rastegljivosti čak i u centimetrima:

https://www.creightonmodel.com/images/Figure-4-2.gif

2 komentara

Napišite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

*

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.